RADOMSKIE CIEKAWOSTKI

Radom stolicą Polski!

W latach 1481 – 1483 Radom był miejscem rezydowania księcia Kazimierza, syna króla Kazimierza Jagiellończyka. Władca wyznaczył syna na swojego następcę na czas pobytu w Wielkim Księstwie Litewskim. Ponieważ w Krakowie obawiano się zamachu, a Radom był znacznie bezpieczniejszym miastem, właśnie ten ośrodek wybrano na tymczasową siedzibę namiestnika. Dzięki temu Radom stał się nieoficjalną „stolicą” Polski na okres 2 lat.

Radom większy od Paryża

Czy wiecie, że Radom ma większą powierzchnię niż Paryż? Według oficjalnych danych, powierzchnia Radomia wynosi 111,80 km². Z kolei powierzchnia stolicy Francji to 105,4 km².

Piekarnik w centrum miasta

W samym sercu miasta przy ul. Żeromskiego 6/8 stoi piekarnik. Mały ceglany budynek gospodarczy z potężnym, kominem o kształcie wysmukłej piramidy, wysokim dachem i gotycką fasadą. Piekarnik wchodzi w skład zabudowań klasztornych ojców bernardynów. Został postawiony w XV-XVI w.

Prócz funkcji ówczesnej kuchni, pełnił on funkcje również olejarni, piekarni, topialni wosku i… browaru. Radomski piekarnik to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z dwóch w Europie.

Kultowe sofixy

Sofixy, dzisiejsze marzenie każdego hipstera, były produkowane już w 1983 roku w Radomiu. Pierwsze polskie buty z zapięciem na rzep zostały upamiętnione w formie pomnika z brązu w skali 1:1. Sofixy odnajdziecie spacerując ul. Szewską.

Najwyższy budynek w mieście

Najwyższym budynkiem w naszym mieście jest kościół pw. Opieki Najświętszej Marii Panny mieszczący się przy ul. Sienkiewicza. Wysokie, 72-metrowe wieże swym kształtem nawiązują do wyższej wieży kościoła Mariackiego w Krakowie.

Najlepsza restauracja między Berlinem a Paryżem

Na przełomie XIX i XX wieku restauracja Stanisława Wierzbickiego była jedną z najlepszych w kraju jak i Europie. Niemiecki dziennik „Berliner Tageblatt” na mapie najsłynniejszych lokali gastronomicznych Europy zaznaczył w Polsce tylko radomski lokal. Niewielka restauracja mieszcząca się przy ul. Żeromskiego gościła w swoich progach takich znakomitych gości jak: Tola Mankiewiczówna, Wojciech Kossak, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Ignacy Mościcki, a także cesarz niemiecki Wilhelm II czy Charles de Gaulle, późniejszy prezydent Francji.

Karta win w lokalu Wierzbickiego liczyła 12 stron. Specjalnością zakładu były zraziki z kaszą gryczaną, aromatyczne flaczki z pulpetami i kołduny litewskie.

Najdłuższa ulica w Radomiu

Najdłuższa radomska ulica to ulica Juliusza Słowackiego. Ma prawie 6 km długości!

“Odlotowe” wagi z Radomia

Radomskie firmy pełne są ciekawostek. Urządzenia Radwag Wagi Elektroniczne znalazły zastosowanie przy symulacjach parametrów lotu samolotów F-16.