MUZEA

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Czwarta co do wielkości w Polsce kolekcja dzieł radomianina Jacka Malczewskiego. Malarz uchodzi za najznamienitszego przedstawiciela symbolizmu w malarstwie polskim. Jest tu także ponad 60 prac artystów tworzących w II połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku: Wojciecha Gersona, Maksymiliana Gierymskiego, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Władysława Podkowińskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zofii Stryjeńskiej i innych.

W 1913 roku regionalista i kolekcjoner ks. Jan Wiśniewski przekazał swoje zbiory Polskiemu Towarzystwu Krajoznawczemu, które miało zorganizować pierwsze radomskie muzeum. Plany stowarzyszenia przerwał wybuch I wojny światowej. Zbiory ks. Wiśniewskiego – częściowo rozproszone na skutek działań wojennych – w 1923 roku zasiliły pierwszą radomską placówkę muzealną. Muzeum kilka razy zmieniało siedzibę, aż w 1976 roku zostało przeniesione do budynku dawnego kolegium (szkoły) pijarów z XVIII w. Ten stary gmach to „labirynt” z licznymi przejściami, klatkami schodowymi i zakamarkami.

Turystów mogą zainteresować wystawy stałe: “Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wwieku” czy “Kolekcja rodziny Pinno”.

Najmłodszych przyciąga wystawa przyrodnicza. Atrakcją jest zwłaszcza część, na którą składają się dioramy prezentujące środowisko przyrodnicze ziemi radomskiej oraz modele dinozaurów. Odwiedzających zaskakuje Gabinet Przyrodnika XIX wieku, w którym można oglądać liczne okazy ptaków czy ssaków, prezentowanych w formie ekspozycji sprzed półtora wieku. Z kolei wystawa poświęcona polskim parkom narodowym to świetny sposób na poznanie różnic pomiędzy kilkoma najbardziej znanymi parkami.

Na miłośników egzotyki czeka wystawa kultur pozaeuropejskich. Składa się z ponad 100 eksponatów z Dalekiego Wschodu, Afryki i Oceanii.

Pasjonaci historii średniowiecznej mogą podziwiać efekty prac archeologicznych. Dzięki wystawie „Skarby i tajemnice Piotrówki”. Składają się na nią m.in. elitarne groby radomian z XI wieku, ozdoby, uzbrojenie, przedmioty codziennego użytku oraz skarb średniowiecznych monet.

Muzealne zbiory zostały utworzone m.in. z darowizn. Rodzina filozofa Leszka Kołakowskiego ofiarowała muzeum kolekcję pamiątek po słynnym radomianinie. Z kolei profesor Andrzej Pinno, spadkobierca trzech znacznych radomskich rodzin, przekazał do muzeum kolekcję przedmiotów artystycznych i użytkowych, w tym obrazy, meble, zastawę stołową oraz liczne dokumenty. Kolekcja Rodziny Pinno to 1150 przedmiotów, które ukazują dorobek zamożnych mieszczańskich rodzin, tworzących dobrobyt gospodarczy i kulturalne dziedzictwo miasta.

Muzeum Wsi Radomskiej

Na peryferiach miasta, w otoczeniu zieleni, na ponad 30 hektarach umieszczono 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego. Są to przede wszystkim chałupy, ale także budynki gospodarcze, dwory, wiatraki, młyny wodne i kościół. Tak wygląda radomski skansen, który pozwala przenieść się w czasie – do epoki naszych prababć i pradziadków. Oprócz budynków zgromadzono w nim ponad 16 tysięcy eksponatów ruchomych, w tym kolekcję pojazdów i maszyn rolniczych, ule, tkaniny i wyposażenie wnętrz.

Muzeum Wsi Radomskiej to doskonałe miejsce, aby poczuć klimat dawnej wsi, pospacerować wśród zieleni i poznać trudy życia codziennego mieszkańców ziemi radomskiej z pogranicza Mazowsza i Małopolski. Instytucja organizuje liczne wydarzenia plenerowe, podczas których turyści mogą poznać dawne zwyczaje i obrzędy ludowe oraz uczestniczyć w tradycyjnych wydarzeniach religijnych, takich jak Niedziela Palmowa, Święto Matki Boskiej Gromnicznej czy Festiwal Ziemniaka. Na terenie skansenu odbywają się inscenizacje historyczne odtwarzające ważne wydarzenia z dziejów ziemi radomskiej.

Muzeum prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. Zajęcia prowadzone w ramach lekcji muzealnych (nie tylko dla dzieci) umożliwiają m.in. poznanie procesu wytwarzania chleba, tradycyjnych ozdób świątecznych czy dawnej kaligrafii. „Niezwykła codzienność” pozwala przenieść się w czasie i poczuć klimat dawnej wsi.

Przeznacz dzień na wyprawę do Muzeum Wsi Radomskiej, aby poczuć folklor!

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

MCSW „Elektrownia” jest idealnym miejscem dla osób które interesują się sztuką współczesną.

Pomysłodawcą utworzenia w Radomiu nowej instytucji, która miałaby prezentować zbiory sztuki współczesnej był słynny mieszkaniec Radomia Andrzej Wajda. Przez wiele lat otaczał on mecenatem Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, któremu przekazał wiele dzieł ze swojej prywatnej kolekcji. Wkrótce radomska kolekcja sztuki współczesnej stała się jedną z największych w kraju, dlatego potrzebna była nowa, większa przestrzeń wystawowa, gdyż dotychczasowa siedziba Muzeum umożliwiała prezentację jedynie ok. stu dzieł rocznie. W związku z czym w 2005 r. Andrzej Wajda zaproponował powołanie nowej, łączącej funkcje muzealne i edukacyjne, instytucji która po przejęciu zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej prezentowałaby je w nowym, bardziej odpowiednim miejscu.

Jako siedzibę przyszłej instytucji wybrano, pochodzący z 1901 r., neogotycki budynek dawnej elektrowni miejskiej. MCSW „Elektrownia” zostało oficjalnie powołane przez Sejmik województwa mazowieckiego 19 grudnia 2005 r., natomiast w czerwcu 2014 r. Centrum przeniosło się do zrewitalizowanego gmachu dawnej elektrowni.

Kamienica Starościńska

Budynek powstały na fundamentach dawnego Domu Wedle Bramy, stanowiącego część zamku radomskiego. Znajdowały się tu m.in. kuchnie królewskie i zaplecze gospodarcze. Po gruntownej rewitalizacji w Kamienicy przygotowano wystawę prezentującą przedmioty odnalezione podczas kilkuletnich badań archeologicznych. Na ekspozycji można zobaczyć zabytki pochodzące z okresu od XIV w. do XVIII w., w tym ozdobne detale architektoniczne czy fragmenty ceramiki naczyniowej i kafli piecowych. Całość wystawy uzupełnia projekcja filmowa przedstawiająca hipotetyczną rekonstrukcję zespołu zamkowego oraz plansze prezentujące jego historię i kolejne etapy badań zamku. Organizatorem ekspozycji jest Rewitalizacja Sp. z o.o.

Wstęp bezpłatny

Godziny otwarcia: pon.-pt. 8.00-15.00, pozostałe terminy po indywidualnym uzgodnieniu.

Muzeum Historii Najnowszej Radomia – Kamienica Deskurów

Muzeum Historii Najnowszej Radomia mieści się w odrestaurowanej kamienicy Deskurów pochodzącej z XIX wieku, u zbiegu ulicy Rwańskiej i Rynku. Obecnie odbywają się w nim wydarzenia kulturalne miasta oraz wernisaże wystaw. Muzeum Historii Najnowszej Radomia działa pod egidą Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”.

Stała wystawa muzeum pt. „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918–1989″, ukazuje dziedzictwo przemysłowe Radomia. Poza wyrobami produkowanymi w mieście prezentuje również codzienne życie radomskiej ulicy i podwórka z czasów PRL. Ekspozycja jest częściowo interaktywna. Wystawa jest bezpłatna.

Na poziomie -1 znajduje się sala wystaw czasowych. Aktualna wystawa pt. „30 lat Wydziału Sztuki” będzie czynna dla zwiedzających do 17 listopada. Ekspozycja prezentuje dokonania dorobku pracowników naukowych i osób związanych z wydziałem oraz studentów Wydziału Sztuki. Ekspozycja obejmuje różne dziedziny z zakresu sztuk wizualnych: multimedia, fotografia, projektowanie przestrzenne, malarstwo, grafika cyfrowa, grafika artystyczna, rzeźba. Wstęp jest wolny.

Trzy dodatkowe sale dedykowane Muzeum Historii Najnowszej Radomia (niebieska – dedykowana architekturze, pomarańczowa – dedykowana zakładom przemysłowym i lustrzana, inspirująca wspomnienia) przeznaczono do realizacji warsztatów muzealnych i prowadzenia prac badawczych.

Muzeum Historii Radomia – Domy Gąski i Esterki

Muzeum Historii Radomia jest wystawą stałą Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Jedna z najnowocześniejszych ekspozycji w kraju (łącząca tradycyjną formę muzeum z multimediami) mieści się na trzech kondygnacjach radomskich kamienic. Muzeum prezentuje dzieje Radomia od IX w. do 1945 r. Bogate zbiory i nowoczesne technologie jak np. okulary VR czy animacje trójwymiarowe umożliwiają zwiedzającym podróż w czasie. Odwiedzający niemal „na żywo” mogą zobaczyć zmiany jakie zachodziły w mieście na przestrzeni wieków.

Muzeum oferuje wstęp wolny w soboty.

Muzeum Rzemiosł

Muzeum Rzemiosł w Radomiu to miejsce prowadzone przez pasjonatów z Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Łucznik”.
We wnętrzach zaprezentowano warsztaty rzemieślników działających w Radomiu w XX w. Znajdują się tu narzędzia, urządzenia i elementy wyposażenia. Klucze, młoty, wiertła, obcęgi, pompy, mierniki, bezpieczniki i wiele innych. Przygotowano także stanowiska do samodzielnych prób wiercenia i wbijania. Ciekawostką, którą można tu obejrzeć kompletny warsztat wulkanizatora – z oponami, maszynami do bieżnikowania itp. Są też warsztaty fotografa (oczywiście nie cyfrowego) i fryzjera. Niespodzianką, jaka czeka w Muzeum Rzemiosł, jest wystawa współczesnych ikon pisanych przez księdza Stanisława Drąga.