SZLAK SYMBOLI PRZEMYSŁU

Wrocław ma swoje krasnale, Zielona Góra – Bachusiki, a Radom rzeźby przedstawiające produkty, z których miasto słynęło lub nadal słynie. W miejskiej przestrzeni znajdują się wykonane z brązu odlewy, które powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018 oraz 2022. Pomysłodawcami projektu byli Maciej Stępnikowski i Sebastian Pawłowski, a rzeźby wykonał artysta Sławomir Micek.

Wśród 20 rzeźb można odnaleźć 2 rowery. Jeden to model wyścigowy, z którego korzystali kolarze podczas licznych zawodów. Drugi rower to wojskowy typ XX, przy którym żołnierz mógł zamontować karabin. Oba rowery były wytwarzane przez Fabrykę Broni „Łucznik”.

Najsłynniejszy polski pistolet Vis, Maszyna do pisania i maszyna do szycia.

Z branżą wojenną związana była też spółka Protekta – producent masek przeciwgazowych. Również ten produkt znalazł się na szlaku symboli.

Inną znaną radomską fabryką był Radoskór – zakłady przemysłu skórzanego posiadające jedną z największych w Europie garbarni. Dlatego wśród rzeźb nie mogło zabraknąć półbutów damskich produkowanych właśnie w Radomiu.

A skoro mowa o butach, warto pamiętać, że w latach 80. XX wieku w mieście powstał inny zakład związany z produkcją obuwia – firma Sofix. Jej produkty są reprezentowane przez kozaki zapinane na rzepy.

Kolejne rzeźby przypominają o Radomskiej Wytwórni Telefonów – z niej pochodziły aparaty Malwa, Bratek i model CB-49.

Poza tym na szlaku znajduje się farba GR-TIX produkowana w fabryce Rafil, waga domowa – produkt zakładów znanych dziś pod nazwą Radwag oraz jeden z reprezentantów przemysłu spożywczego – serek waniliowy Rolmlecz.

Na ciastko i kawę lub herbatę prosto z Radomia można zatrzymać się przy Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”. Stoi tam stolik okolicznościowy z Fabryki Mebli Giętych „Johann Kohn i S-ka” – wyrób firmy działającej w Radomiu w latach 1905-1939. Na stoliku ciastko radomianka, znane pod tą nazwą nie tylko w regionie radomskim oraz filiżanka.

Kolejny symbol Radomia stoi przy ulicy Niedziałkowskiego. To kuchnia gazowa z 1986 roku z Radomskiej Fabryki Wyrobów Metalowych „Polmetal”.

Z kolei spacerując ulicą Sienkiewicza, patrząc uważnie pod nogi można dostrzec płytkę z Fabryki Wyrobów Ceramicznych i Cementowych „Marywil”, której historia sięga 1896 roku. Oferowała ona przede płytki podłogowe, ścienne, okładziny ceramiczne i cementowe, a także cegłę licówkę, stąd nazywana była także Radomskimi Zakładami Materiałów Ogniotrwałych RZMO.

Przy ulicy Tytoniowej, przy wejściu do fabryki zajmującej się produkcją papierosów można zobaczyć odwzorowane paczki znanych w całym kraju marek wytwarzanych na przestrzeni lat w Zakładzie Przemysłu Tytoniowego w Radomiu, w tym m.in. Radomskie, Stołeczne czy Klubowe. Rzeźby zostały wykonane z inicjatywy Imperial Tabacco Polska Manufacturing S.A. z okazji 100-lecia fabryki.

Oprawa oświetleniowa stołowa, jednopłomienna typ 14.B.007, produkowana przez Zakłady Sprzętu Oświetleniowego „Polam-Radom”, znajduje się przy ul. Dębowej 4 w Radomiu.

Więcej informacji na temat historii i lokalizacji Symboli Radomskiego Przemysłu znajduje się na stronie https://symbole.radom.pl/.