POCZUJ FOLKLOR

Muzeum Wsi Radomskiej

Na wyprawę do Muzeum Wsi Radomskiej koniecznie zarezerwujcie co najmniej pół dnia – jest to spory obszar 32 ha, a do oglądania jest ponad 80 zabytków architektury ludowej. Radomski skansen skupia na swoim terenie obiekty z najbliższych okolic Radomia. Spacerując po jego terenie bez trudu poczujecie się jak na podradomskich wsiach z ubiegłych stuleci.

„Życie” w muzeum kręci się wokół życia na wsi. Oprócz zagród, domów i izb możecie zobaczyć także wiatraki, dworki, piwniczki, obiekty sakralne, a nawet drewnianą remizę strażacką! Zwiedzając koniecznie zwróćcie uwagę na najstarszy obiekt w skansenie – kościół św. Doroty z Wolanowa – niezwykle cenny ze względu na swoją iluzjonistyczną polichromię.

Spacerując po terenie skansenu nie sposób nie zauważyć otoczenia w jakim jest on położony. Muzeum znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu “Dolina Kosówki” z rzadkimi gatunkami roślin, owadów, płazów. Przez rezerwat wiedzie wyodrębniona ścieżka edukacyjna. Miejsce to (skansen jak i jego otoczenie) jest niezwykle malownicze. Nie dziwi więc fakt, że służyło za plan filmowy wielu filmów, seriali czy teledysków.

Wyprawa do Muzeum Wsi Radomskiej to frajda także dla najmłodszych. Zagroda ze zwierzętami, gdzie żyją kury, gęsi oraz kozioł Radomir to obowiązkowy punkt, do którego każde dziecko zwiedzające skansen powinno dotrzeć. Z pewnością uwadze milusińskich nie umknie drewniany plac zabaw mieszczący się tuż przy wejściu do muzeum.

Planując „wyprawę” do tego klimatycznego miejsca, warto sprawdzić, czy nie dzieje się w nim nic wyjątkowego. Kalendarz imprez i warsztatów jest bardzo bogaty, a udział w nich jest niezapomnianym przeżyciem. Muzeum zajmuje się organizacją Niedzieli Palmowej, Sobótki czy Festiwalu Ziemniaka. Dodatkową atrakcję stanowią warsztaty, podczas których możecie nauczyć się np. ubijać masło, lepić garnki, czy tłuc proso.