POZNAJ XIX W. RADOM

Jedną z wizytówek Radomia są kamienice z pięknie zdobionymi fasadami oraz żeliwnymi balkonami. Planując pobyt w Radomiu koniecznie zarezerwujcie jeden dzień na spacer między XIX wiecznymi kamienicami. Pozostałości zabudowy mieszczańskiej najlepiej zachowane są przy ulicy Żeromskiego, Malczewskiego, Moniuszki, Piłsudskiego i Sienkiewicza. Kamienice reprezentują różne style od klasycyzmu, poprzez eklektyzm do secesji, a ich detale (dekoracje rzeźbiarskie elewacji, żeliwne kraty i balkony, barwne polichromie) ucieszą oko każdego miłośnika architektury.

Ulica Piłsudskiego

Ulica Piłsudskiego to zdecydowanie jedna z piękniejszych ulic Radomia. Uwagę przykuwa zwłaszcza gmach banku – dawnej Kasy Pożyczkowej Przemysłowców Radomskich (nr 15). Pod numerem 12 (naprzeciwko gmachu banku) znajduje się neorenesansowa willa, w której obecnie mieści się Biblioteka Miejska. Przed budynkiem, na skwerze, umieszczono ponad 150 letni zegar słoneczny. Dla najmłodszych uczestników spaceru odczytanie godziny, którą wskazuje może być ciekawym wyzwaniem.

Spacerując ulicą Piłsudskiego nie sposób nie dostrzec bogato zdobionej kamienicy pod numerem 7. Masywne półkolumny i 14 kariatyd zainteresuje zarówno małych jak i dużych podróżników. Na pierwszy rzut oka kamienica pod numerem 9 jest mniej okazała niż jej sąsiadka z numerem 7. Dom Brandta (to właśnie w tej kamienicy artysta spędził ostatnie miesiące swojego życia) skrywa jednak prawdziwy skarb. Klatka schodowa domu ozdobiona jest polichromiami przedstawiającymi prawdopodobnie Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, a także putta. Wejście na klatkę schodową jest zatem punktem obowiązkowym podczas spaceru ulicą Piłsudskiego.

Kończąc spacer ulicą Piłsudskiego koniecznie zwróćcie głowę w kierunku Kościoła Garnizonowego na Placu Konstytucji. Waszym oczom ukaże się jedna z piękniejszych pespektyw ukazujących XIX wieczny Radom.

“Zamek Drakuli”

Zamek Drakuli to nieoficjalna nazwa jednej z kamienic znajdującej się na ulicy Sienkiewicza. Przydomek ten przylgnął do Domu Glogierów nie bez przyczyny, budynek o charakterystycznym dachu, wykuszu okiennym i balkonach przypomina francuskie pałace.

Ulica Moniuszki

Prawdziwy pasjonat architektury z pewnością doceni zabudowania na ulicy Moniuszki. Jest to jedna z bardziej zróżnicowanych pod względem stylów architektonicznych ulic. Znajdziecie na niej dziewiętnastowieczną zabudowę czynszową, budynki w stylu modernizmu z okresu międzywojennego oraz socrealizmu. Spacerując Moniuszki zwróćcie uwagę na domy mieszkalne zbudowane w okresie okupacji niemieckiej, utrzymane w stylu faszystowskiego modernizmu lat trzydziestych.

Ulica Żeromskiego – Radomski deptak

Niepowtarzalny klimat radomskiego deptaku tworzą kamienice z XIX wieku z licznymi detalami architektonicznymi, które są świadectwem bogactwa ówczesnych mieszczan. Kamienice i pałace miejskie na Żeromskiego to prawdziwe perełki architektoniczne, a dostrzeżenie ich piękna będzie ukoronowaniem waszej wędrówki.