SZLAK SYMBOLI PRZEMYSŁU
Wrocław ma swoje krasnale, Zielona Góra – Bachusiki, a Radom rzeźby przedstawiające produkty, z których miasto słynęło lub nadal słynie. W miejskiej przestrzeni znajdują się wykonane z brązu odlewy, które powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018 oraz 2022. Pomysłodawcami projektu byli Maciej Stępnikowski i Sebastian Pawłowski, a rzeźby wykonał artysta Sławomir Micek.
Wśród 20 rzeźb można odnaleźć 2 rowery. Jeden to model wyścigowy, z którego korzystali kolarze podczas licznych zawodów. Drugi rower to wojskowy typ XX, przy którym żołnierz mógł zamontować karabin. Oba rowery były wytwarzane przez Fabrykę Broni „Łucznik”.
Z branżą wojenną związana była też spółka Protekta – producent masek przeciwgazowych. Również ten produkt znalazł się na szlaku symboli.
Inną znaną radomską fabryką był Radoskór – zakłady przemysłu skórzanego posiadające jedną z największych w Europie garbarni. Dlatego wśród rzeźb nie mogło zabraknąć półbutów damskich produkowanych właśnie w Radomiu.
Na ciastko i kawę lub herbatę prosto z Radomia można zatrzymać się przy Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”. Stoi tam stolik okolicznościowy z Fabryki Mebli Giętych „Johann Kohn i S-ka” – wyrób firmy działającej w Radomiu w latach 1905-1939. Na stoliku ciastko radomianka, znane pod tą nazwą nie tylko w regionie radomskim oraz filiżanka.
Kolejny symbol Radomia stoi przy ulicy Niedziałkowskiego. To kuchnia gazowa z 1986 roku z Radomskiej Fabryki Wyrobów Metalowych „Polmetal”.
Z kolei spacerując ulicą Sienkiewicza, patrząc uważnie pod nogi można dostrzec płytkę z Fabryki Wyrobów Ceramicznych i Cementowych „Marywil”, której historia sięga 1896 roku. Oferowała ona przede płytki podłogowe, ścienne, okładziny ceramiczne i cementowe, a także cegłę licówkę, stąd nazywana była także Radomskimi Zakładami Materiałów Ogniotrwałych RZMO.
Przy ulicy Tytoniowej, przy wejściu do fabryki zajmującej się produkcją papierosów można zobaczyć odwzorowane paczki znanych w całym kraju marek wytwarzanych na przestrzeni lat w Zakładzie Przemysłu Tytoniowego w Radomiu, w tym m.in. Radomskie, Stołeczne czy Klubowe. Rzeźby zostały wykonane z inicjatywy Imperial Tabacco Polska Manufacturing S.A. z okazji 100-lecia fabryki.
Oprawa oświetleniowa stołowa, jednopłomienna typ 14.B.007, produkowana przez Zakłady Sprzętu Oświetleniowego „Polam-Radom”, znajduje się przy ul. Dębowej 4 w Radomiu.
Więcej informacji na temat historii i lokalizacji Symboli Radomskiego Przemysłu znajduje się na stronie https://symbole.radom.pl/.