WYDARZENIA

Radom to jeden z ośrodków kultury na mapie Polski, w którym stale coś się dzieje. Warto sprawdzić jego kulturalne oblicze, aby w pełni poznać miasto. Co najlepiej odzwierciedla klimat miasta? Organizowane w nim wydarzenia, przedsięwzięcia, eventy. W Radomiu już od lat organizowane są imprezy z bogatą tradycją, ale także rodzą się nowe inicjatywy. Coraz większe grono twórców i odbiorców sztuki, nowe formy komunikacji czynią miasto żywym ośrodkiem kultury, która promieniuje na region i cały kraj.

W Radomiu organizuje się przez wiele ciekawych imprez w oparciu o wydarzenia historyczne, potencjał miasta oraz działania osób z nim związanych. Wśród cyklicznych wydarzeń kulturalnych w Radomiu na szczególną uwagę zasługuje kilka z nich.

Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji

Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji to wydarzenie przybliżające sztukę uliczną oraz oferujące wiele atrakcji. Skierowane jest do ludzi w każdym wieku, jednak najwięcej sympatii budzi wśród najmłodszej publiczności. Dzięki swojej formule i niecodziennym atrakcjom przyciąga i intryguje wielu mieszkańców Radomia oraz turystów z całej Polski. Na przestrzeni 10 lat cyklicznego organizowania Festiwalu dostrzegalna jest rosnąca tendencja napływającej liczby turystów.

Artyści, którzy corocznie występujący na radomskich ulicach to profesjonaliści najlepsi w swoich dziedzinach. Co roku biorą udział w prestiżowych festiwalach, konwencjach, imprezach masowych podbijając serca publiczności. To prawdziwi pasjonaci sztuki ulicznej, którzy dzielą się z ludźmi swoją energia.

Pokazy odbywają się równolegle w kilku miejscach, tak by przestrzeń miejska imprezy była cały czas animowana, a widzowie mogli podróżować pomiędzy atrakcjami. Podczas festiwalu tworzone jest wyznaczone zaplecze dla artystów oraz namioty informacyjne. Zorganizowane jest miejsce spotkań dla sztukmistrzów i widzów, gdzie publiczność może spotkać się z artystami i w spokojnej atmosferze, spędzić czas, porozmawiać na leżakach, zrobić zdjęcie oraz dostać autograf.

Obchody Radomskiego Czerwca 76’

Protest robotniczy z czerwca 1976 roku to jeden z najważniejszych przystanków na drodze Polaków do wolności. Co roku pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu” odbywa się szereg wydarzeń upamiętniających tamte wydarzenia. Stałymi elementami obchodów są: widowisko muzyczne, półmaraton, spotkania z uczestnikami protestu, piknik historyczny oraz wiele innych akcji wspierających.

Free (Ra)dom Festiwal

FREE(RA)DOM FESTIVAL to unikatowe w skali miasta i regionu wydarzenie, podczas ktorego celebrowana jest niezbywalna wartość jaką jest wolność. Radom jest bardzo ważnym przystankiem na mapie Polski i Europy w drodze do wolności. Festiwal wyrasta z pamięci o bohaterach Czerwca 76’ – radomskich robotnikach.
W mieście odbywały się największe akcje protestacyjne, zwane radomskim Czerwcem. „Wolność” stała się pretekstem do powstania festiwalu.
Program Festiwalu opiera się na idei wolności wyrażanej poprzez:
– teatr – zaprezentowane ważne, nagradzane spektakle i monodramy z kraju
– sztuki wizualne: spektakularny, nocny mapping w centrum miasta jako finał ogólnopolskiego konkursu „Mapping o wolności”;
Klimatu wydarzeniom nadaje odmieniona przestrzeń deptaka – strefa wolności w działaniach artystycznych poprzez m.in. action painting czy performance: widowiskowe działania artystyczne angażujące przechodniów do dialogu z udziałem znanych artystów-performerów.

W ramach festiwalowych aktywności organizowane są spotkania ze znanymi dziennikarzami, którzy opowiadają o wolności w muzyce, kabarecie, dziennikarstwie, w specjalnie zaaranżowanym, plenerowym studio w centrum miasta. Młodzież swoją wolność wyrażała w zorganizowanej strefie PARK-OFF, której ideą było stworzenie miejsca manifestacji indywidualnych wartości wolnościowych.

Kameralne Lato

Radomianie lubią i cenią kino, a filmowcy lubią i cenią Radom. Potwierdzają to festiwal Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato, który organizowany jest w naszym mieście już od lat. Impreza co roku przyciąga wybitne osobistości z branży filmowej. Ambasadorką Kameralnego Lata jest aktorka, Anna Mucha. KAMERALNE LATO powraca co roku do Radomia, aby wypełnić miasto pozytywną energią i dobrym kinem. Pokazy plenerowe najlepszych filmów, spotkania z artystami, warsztaty dla młodzieży – to tylko kilka z wielu atrakcji. To wydarzenie umożliwiające spotkanie osób z różnych grup wiekowych, z różnym doświadczeniem w branży filmowej. Wszystkich łączy miłość do dobrego kina, a miejscem tych połączeń jest Radom.

Festiwal KAMERALNE LATO, poza corocznym konkursem starannie wyselekcjonowanych, najlepszych polskich filmów krótkometrażowych, prezentuje radomskiej publiczności również konkurs międzynarodowy: FREEDOM FILM FESTIVAL. W tej sekcji widzowie zobaczą dzieła dotykające szeroko rozumianego pojęcia wolności z każdego zakątku świata. Sekcja FREEDOM daje unikalną szansę na spojrzenie, czym jest wolność w oczach filmowców nie tylko z Polski i krajów europejskich, ale też z Afryki, Australii czy Azji.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Festiwal powstał z inicjatywy Wojciecha Kępczyńskiego ówczesnego Dyrektora Teatru Powszechnego w Radomiu. Ideą wydarzenia jest stworzenie międzynarodowego, wielokulturowego forum wymiany myśli, doświadczeń i interpretacji, poświęconych sylwetce Witolda Gombrowicza. Głównym przedmiotem jego zainteresowania są teatralne realizacje Gombrowiczowskich tekstów, powstałe w polskich i zagranicznych teatrach. Imprezie, organizowanej nieprzerwanie od ponad 25 lat, patronuje i życzliwie ją wspiera Rita Gombrowicz.
Począwszy od VIII edycji MFG ma formę konkursu, w którym spektakle ocenia międzynarodowe fachowe jury złożone z wybitnych artystów. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności i krytyków.
Ideą przewodnią pisarza było poszukiwanie formy, dlatego podczas Festiwalu prezentowane są różne dziedziny sztuki: realizacje filmowe, video, performance, fotografia, plakat, charakteryzujące się unikalną myślą, awangardowym potraktowaniem tematu
i przedstawieniem go w wybranej technice.

Wybór miejsca, w którym co dwa lata odbywa się festiwal poświęcony twórczości Witolda Gombrowicza, jest nieprzypadkowy. Okolice Radomia to rodzinne tereny pisarza.

W nieodległych Małoszycach mieścił się majątek Gombrowiczów, w którym Witold przyszedł na świat w pałacyku w podradomskiej Wsoli, gdzie dziś ma swoją siedzibę Muzeum Gombrowicza.